Bitki, baharat ve tohumlarla yapılan tentürler Avrupa’da Alkol ve türevlerinden yapıldığı gibi sirkelerle yapılan türevlerinde vardır.

Bir tentür, bitkisel bileşenlerin oranının geleneksel bir çay veya infüzyondan daha yüksek olduğu daha güçlü bir infüzyon olarak düşünülebilir. Tentür bitkileri normalde beslenme veya iyileştirici özellikleri için seçilir ve tentürü oluşturmak için kullanılan sıvı genellikle bir çeşit alkollü ruhtur.

Ancak birçok insan, tentürün çocuklar tarafından veya başka kişisel nedenlerle tüketilebileceği için alkolden kaçınmak ister. Belki de alkolün tadı sizin için hoş değildir veya belki de alkol tüketimi ilkelerinize aykırıdır. Ya da belki alkollü içecekler maneviyatınıza uygun değildir.

Neyse ki, tüm tentürlerin alkollü sıvılarla yapılması gerekmez. Bunun yerine elma sirkesi ile tentür yapmak, alkol kullanımından kaynaklanan sorunlardan kaçınmak oldukça mümkündür.

Sirke Tentürlerinin Artıları ve Eksileri

Bitkilerin tıbbi değerini vücudunuza iletmenin bir yöntemi olarak, sirke tentürleri alkol bazlı tentürlerle tam olarak aynı değeri sunar. Bitkisel bileşenlerin kan dolaşımınıza ulaşma hızı, aynı bitkilerin alkol bazlı bir tentürden alındığı hız ile aynıdır.

Sirke tentürlerinin birkaç avantajı bile vardır. Örneğin, alkol kullanmaması gereken çocuklara sirke tentürü güvenle verilebilir. Kimyasal bağımlılık veya ahlaki konular nedeniyle alkol tüketmemeyi tercih eden bireyler için de herhangi bir sakınca yoktur. Sirke bazlı bitkisel tentürler, alkol bazlı tentürlerden daha geniş bir kullanım alanına sahiptir – örneğin, pişmiş yeşillikler veya salatalar üzerinde bir pansuman olarak kullanabilirsiniz. Bal veya akçaağaç şurubu ile karıştırılmış bir sirke tentürü, daha sonra hafifçe kalınlaşana kadar bir tavada ısıtılır, bu keyifli kış yemeğine bağışıklığı artıran mikro besinleri eklemek için kavrulmuş sebzelerin üzerine dökülebilir.

Bir sirke tentürü, çocuklar veya sıradan soğuk algınlığı ile mücadele eden yetişkinler için sıcak bir içecek için bir temel olarak da işe yarayabilir. En sevdiğiniz sirke tentürünün bir çorba kaşığı (altın başak ve sirke gibi) ve bir çorba kaşığı çiğ bal bir bardağa birleştirin. Buharlı sıcak (kaynar değil) su ile doldurun. Yavaşça yudumlayarak karıştırın ve tüketin. Bu, sevdiklerinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için harika lezzetli bir yoldur.

Bitkisel tentürlerin temeli olarak sirkenin birkaç dezavantajı da vardır. Sirke tentürleri, alkol tentürlerinden çok daha kısa bir raf ömrüne sahiptir. Bir alkol tentürü bozulmadan birkaç yıl boyunca saklanabilirken, bir sirke tentürünün raf ömrü çok daha kısadır – en fazla yaklaşık bir yıl. Sirke tentürleri de genellikle alkol tentürlerinden daha az etkilidir, yani aynı miktarda bitkisel bileşeni vücudunuza almak için daha fazla tüketmeniz gerekir.

Nasıl Kullanılır?

Çocuklarda 1 yemek kaşığı tentür 1 bardak sıcak suya eklenip bal ile tatlandırılarak içilir.

Sirmahzen © . Design Beyaz Medya ®