Adını tarihi bir olaydan alan ve çeşitli baharatlarla sirke ile infüze edilen baharatların sirkeye geçmesini sağlayan bir yöntemdir.

17.yy’da “kara ölüm” (veba) Avrupa’yı tahrip ederken, rivayete göre Marsilya kentinde faaliyet gösteren bir grup hırsız, vebadan ölmüş kimselerin evlerine girerek, bu evleri soyup soğana çeviriyor.

“Ne var bunda?” diyebilirsiniz…

Ama bu girdikleri evler tarihe “Houses of Dead” yani “Ölülerin Evleri” olarak geçen, korkunç meskenler. Öyleki o dönem salgına yakalanan bir kimse, tüm hanesini hasta ediyor ve kısa bir süre içerisinde tüm aile evin içerisinde can veriyor. Ölüm nedenleri salgın olduğundan, cesetler bu evlerde çürümeye bırakılıyor.

Dolayısıyla hırsızlar tüm hane nüfusunun halihazırda evin içerisinde olduğu bu “Ölülerin Evlerine” girerek soygunlarını rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Peki ama nasıl oluyor da cenazeleri kaldırmak için bile kimseciklerin yaklaşamadıkları bu evlere, hırsızlar ellerini kollarını sallaya sallaya giriyor ve evleri soyup soğana çeviriyorlar.

4 Hırsız Sirkesi

Başlangıçta hiç kimse, kara ölümün kurbanlarını soymak için aysız gecelerde, pelerinlerinin gölgesine sığınarak Marsilya’da ölü sahipleri ile kilitli kalmış evlerde hırsızlık yapan bu soygunculardan endişe etmemiş. Kasaba halkı, nihayetinde vebanın hırsızları da öldüreceğini düşünmüş. Ama tabi yanılmışlar.

Hikâyeye göre hırsızlar, antibakteriyel ve antiviral özellikteki bitkileri sirkenin içerisinde çözerek hazırladıkları bir iksir ile vücutlarını ve yüz maskelerini kaplamış ve bu şekilde bu amansız salgın hastalıktan ve “kaçınılmaz” olduğu düşünülen ölümden korunmayı başarmışlar.

Gel zaman git zaman nihayet suçüstü yakalanan hırsızlar, yakalandıkları gibi ölüme mahkum edilmişler. Yalnız tabi hırsızların bu kadar ölümcül bir hastalığa karşı kayıtsız tavırları ve fiziksel bağışıklıklarına hayret eden dönem yargıçları, onlara bir pazarlık teklif etmiş. Demişler ki; gelin sizi kazıklarda yakmak yerine, daha acısız ve daha hızlı bir sona kavuşmanız için asalım.

Bu pazarlığı kabul eden hırsızlar reçetelerini yargıçlarla paylaşmış ve o gün bugün bu efsane anlatıla gelmiş. Aslında bu 4 Hırsız Sirkesi ile ilgili tek hikaye değil. Bu formülün daha eski bir versiyonu daha var, onu da başka bir yazıda anlatayım. Bir sabırsızlıkla beklediğiniz konuya, iksirin tarifine gelelim…

4 Hırsız Sirkesi Nasıl Hazırlanır?

Bugün “Dört Hırsız Sirkesi” için birçok tarif var ve takdir edersiniz ki hangi tarifin en doğru olduğunu söylemek de pek mümkün değil.

1937’de Paris Müzesi’nde asılı olduğu ve Marsilya’da salgın sırasında duvarlara asılan orijinal tarif olduğu söylenen bir formül Aromaterapi’nin babası Gattefosse’nin kitabında yer alıyor ve içeriğinde pelin otu, mercanköşk, adaçayı, karanfil, biberiye ve kafur gibi aromatik bitkiler listeleniyor. Gattefosse formülü “Bir veba kurbanına yaklaşırken; ellere, kulaklara ve şakaklara sürerek kullanın” talimatı ile beraber paylaşıyor tarifini.

Aşağıdaki iki formülün bir tanesi 1824 tarihli “Farmakoloji: Medikal materyallerin tarihi” adlı bir kitaptan, bir diğeri ise “Doğal Parfüm” eğitimlerimde kulaklarını çok çınlattığımız George William Septimus Piesse’in (nota kavramını hayatımıza sokan kişi) “Parfümeri Sanatı” kitabından.

4 hırsız sirkesinin günümüz tariflerinde tipik olarak adaçayı, lavanta, kekik ve biberiye kullanılırken, bunlara ek olarak arada sırada sarımsak da formülasyonda yerini alabiliyor.

Benim geçen sene denediğim bir formül ise şöyle (Salatalarda harika oluyor!):

  • 1 tutam lavanta (lavandula angustifolia)
  • 1 tutam biberiye (rosmarinus officinalis)
  • 1 tutam adaçayı (salvia officinalis)
  • 1 tutam mercanköşk (origanum majorana)

200ml üzüm sirkesi içerisinde 21 gün bekletiyorsunuz! Ve 4 Hırsız Sirkeniz hazır…

Bir önceki yazımda sabahları 1 bardak suya bir kaşık sirke katarak içtiği söylemiştim. Siz sormadan söyleyeyim bu formülü kullanarak böyle bir denemem olmadı ama bu karışım salatalara gerçekten ÇOK yakışıyor. Bence içerisine dövdükten sonra iki diş sarımsak da eklenebilir..

Dört Hırsız Sirkesi Kullanımı

Temizlik için kullanacaksanız 1 e 1 oranında su ile karıştırıp sprey şişeye koyup kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı ve lezzetli başka bir kullanım yöntemi de oxymel dir. Oxymel eski yunanlılar ve perslerden kalma bir yöntemdir. Asit ve bal demektir. Elma sirkesi ile hazırladığınız 4 hırsız sirkesini eşit oranda doğal bal ile karıştırın ve her gün bir kaşık için. Elma sirkesi vücudunuzun alkali oranını arttırarak hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur. Doğal bal mikroplara karşı direnç sağlar. 4 Hırsız Sirkesinin yapımında kullanılan tüm bitkiler mikroplara ve virüslere karşı direnci arttırmak için kullanılır.

Sirmahzen © . Design Beyaz Medya ®